Jak dát stopku kouření?
Deset tipů, které se vám budou hodit na cestě k životu bez kouře Máme pro vás desatero rad a doporučení, které pro projekt Špindlerův Mlýn – Město bez kouře připravil Mgr. Boris Štepanovič, psycholog, psychoterapeut (www.borisstepanovic.cz) a autor řady článků, v nichž radí, jak zanechat kouření cigaret.
1. Vlastní motivace je základ
Vaše přání a vnitřní přesvědčení jsou nejdůležitější. Pokud je rozhodnutí přestat kouřit pouze reakcí na tlak okolí, nebude dlouhodobě fungovat. Najděte své vlastní důvody. Zjistěte si informace o škodlivosti kouření cigaret na organismus a na okolí. Spočítejte si finanční a časovou úsporu v životě bez cigaret. Informujte se o procesu odvykání u někoho z vašeho okolí, kdo jej úspěšně zvládl a rozumí vašim obavám.
2. Upřímnost k sobě
Ujasněte si, co ztratíte, co získáte. Zamyslete se nad tím, co může být pro vás namáhavé a čeho se obáváte. Dobrá příprava vám pomůže zvládnout úskalí odvykání. Diskutujte, ptejte se. Upřímnost k sobě a realistický pohled na situaci vám pomohou i v dalších krocích.
3. Porozumění současné situaci
Závislost na cigaretách můžete chápat ve dvou rovinách: naučené chování – psychická závislost a fyzická závislost na nikotinu. Psychická závislost je zvyk zapalovat si v určitých situacích, aktivitách a ve společnosti. Bude potřebné se připravit, jak zvládnout tyto situace bez cigarety. Nebo se z počátku těmto spouštěčům budete vyhýbat. Fyzická závislost na nikotinu vzniká při dlouhodobém kouření. Po konzultaci s lékařem (například praktickým) zvažte prostředky, které vám pomohou při abstinenčních příznacích.
4. Jednoznačné a pevné rozhodnutí
Vyberte si den, kdy chcete s kouřením skončit. Rozhodnutí oznamte své rodině, přátelům, kolegům a požádejte je o podporu a pochopení. Datum dodržte a měňte jenom v případě, že onemocníte nebo procházíte těžkou životní situací. Lepší je jasný termín konce se závislostí než postupné odvykání.
5. Viditelné a smysluplné změny
Změňte prostředí, ve kterém se pohybujete a žijete. Odstraňte kuřácké potřeby a vše, co vám kouření připomíná. Změňte nejenom předměty, ale i situace. Vytvořte si nové zvyky a způsob prožívání dne. Naplánujte si, jak využijete více volného času.
6. Akceptování a překonávání těžkostí
K procesu odvykání obvykle patří: nutkání kouřit, špatná nálada, nesoustředěnost, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a přibírání na váze. Dopředu se na tyto situace připravte. Nemá smysl si malovat, že to bude jednoduché. Netlačte na sebe. Cílem není všechno perfektně zvládnout. Vaším cílem je přestat kouřit.
7. Požádat o podporu není selhání
I když je odvykání vaším rozhodnutím, nezůstávejte na to sami. O podporu požádejte blízké, kolegy, kamarády atd. Někoho, komu důvěřujete a víte, že vás dokáže podpořit v těžkých chvílích. Obrátit se můžete i na profesionály. Na žádnou náročnou situaci nemusíte být úplně sami.
8. Odborné zdroje a kontakty
Neváhejte v každém kroku odvykání kontaktovat odborníky. Sdělte jim, že chcete skončit se zlozvykem a požádejte o podporu. Praktický lékař, psycholog – adiktolog nebo kouč vám mohou pomoct s motivací, překonáváním překážek a podpořit vaši vůli v procesu odvykání.
9. Neúspěch neznamená selhání
Přijměte, že ne vždy se povede s kouřením cigaret přestat na první nebo opakovaný pokus. Nenechte se odradit a svému selhání se snažte porozumět tak, aby k němu příště nedošlo. Tak se posouváte a víc chápete to, co je pro vás náročné a jak to zvládnout. Uvědomte si, že chyby nedělá skutečně jenom ten, kdo nic nedělá.
10. Odměna jako podpora
Je dobré si na začátku procesu odvykání určit, jak se budete oceňovat za zvládání a plnění jednotlivých kroků. Nejedná se o rozmazlování ani žádné úlevy. Je to způsob, jak uznat vlastní disciplínu a podpořit motivaci v těžších chvílích, kdy je lehké podlehnout a vrátit se zpět ke škodlivému zlozvyku kouření cigaret.
Kam se obrátit pro informace a pomoc?
Oficiální weby pro pomoc kuřákům:
- Společnost pro léčbu závislosti na tabáku - www.slzt.cz
- Národní linka pro odvykání kouření 800 350 000 - www.bezcigaret.cz
- Národní stránky pro podporu odvykání kouření - www.koureni-zabiji.cz
Praktičtí lékaři
S prosbou o pomoc a radu se obraťte i na svého praktického lékaře. S ním můžete konzultovat své kroky při odvykání. Případně vás nasměruje na odborné pracoviště.
Lékárny
Můžete také kontaktovat lékárny jako odborná poradenská centra při odvykání kouření. Bude se vám věnovat odborník, který úspěšně absolvoval garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“.
Napište nám
Tato webová stránka používá cookies
Můžete buď všechny povolit níže tlačítkem „Souhlasím se všemi“, odmítnout nebo nastavit podrobně "Detailní nastavení". Výběr můžete také později změnit. Více informací o cookies.