Hřebenová túra | Špindlerův Mlýn - Medvědín - Pramen Labe - Labský důl

Výlet, se kterým se projdete po hřebenech hor, navštívíte jedny z nejznámnějších míst Krkonoš a zakončíte jej přijemnou procházkou podél meandrujícího Labe. Na trase dlouhé 17,5 km obkroužíte náš nejvyšší vodopád kolem dokola, uvidíte ho shora těsně před pádem do údolí a pak z druhé strany v jeho celé délce, díky které je jedním z NEJ Česka. Vychutnejte si Krkonoše jako na dlani z mnoha vyhlídek, osvěžte se na jedné z horských bud a nechte se unést krásou přírody.

Start v centru Špindlerova Mlýna (720 m n.m.)

Vydejte se z malebného centra města směrem k lanové dráze Medvědín.

Lanová dráha na Medvědín (1 235 m n.m.)

Využijte lanovku pro snadný přístup na Medvědín, od horní stanice se vydejte po červené přes Šmídovu vyhlídku směrem na Zlaté návrší.

Můžete také sejít na Horní Mísečky (zastávka naproti Jilemnické boudě), odkud v letním období jezdí na Zlaté návrší autobus.

Po Masarykově silnici k Vrbatově boudě (1 413 m n.m.)

Sledujte Masarykovu silnici (červeně značená trasa) a užívejte si panoramata Krkonoš na cestě k historické Vrbatově boudě na Zlatém návrší.

K Prameni Labe přes Labskou boudu

Od Vrbatovy boudy pokračujte k Pančavskému vodopádu, přes Labskou boudu až k Prameni Labe.

Pančavský vodopád je nejvyšším vodopádem v České republice. Narazíte na něj při cestě ze Zlatého návrší k Labské boudě. Po cestě potkáte také pár zachovalých řopíků, které byly součástí lehkého opevnění. které se mělo táhnout přes celé Krkonoše. Práce na výstavbě této obrané linie začali v roce 1936, některé části došli do fáze bojeschopnosti, kvůli Mnichovské dohodě ale nebyly nikdy využity.

Labská bouda

V roce 1830 na místě dnešní Labské boudy, stál drobný přístrešek a prodával se zde kozí sýr, mléko a kořalka. Později byla postavena bouda s nabídkou ubytování turistům. Během let se stala velmi oblíbenou. I sám hrabě Harrach do boudy investoval a výrazně ji rozšířil. Po požáru v roce 1965 se o čtyři roky později začala stavět bouda nová. Architekt Zdeněk Říhák pojal stavbu moderně a na místě vznikla devítipatrová železobetonová budova, jejíž podobu známe ze současnosti.

Labským dolem zpět do Špindlerova Mlýna

Sestupujte po modře značené turistické cestě Labským dolem, projděte kolem spodní stanice lanovky Medvědín a vracejte se zpět do centra města.

3,5 km dlouhý sestup Labským dolem po užší kamenité cestě, kde se vám naskytne pohled z druhé strany na Pančavský vodopád v celé své délce. Z kamenité cesty se napojíte na asfaltovou a po zbytek cesty vás čeká procházka nenáročným terénem podél řeky Labe.