Hřebenová túra | Špindlerův Mlýn - Pláň - Výrovka

Vydejte se na hřebenovou túru spojující Špindlerův Mlýn s Plání a Výrovkou, která je známá působivými výhledy. Tato 13 km dlouhá trasa vás provede kolem Klínových bud, jedinečné horské útulny, Chalupa na Rozcestí a Výrovky. Na trase vás čekají dechberoucí výhledy spolu s krkonošskou přírodou.

Start v centru Špindlerova Mlýna

Vydejte se z centra města směrem k lanové dráze Sv. Petr/Pláň.

Lanová dráha Sv. Petr/Pláň

Využijte lanovou dráhu k překonání prvních výškových metrů, což vám ušetří síly pro zbytek túry.

Bouda na Pláni a Klínovka

Po vystoupení z lanovky se vydáte k Boudě na Pláni a dále ke Klínovce, odkud pokračujete k Chalupě na Rozcestí.

Bouda Na Pláni

Bouda byla postavena již v roce 1530 rodinou Rennerových, která patřila mezi nejstarší rodiny bydlící na hřebenech Krkonoš. Důležitou roli ve světových dějinách si zahrála v březnu 1944, kdy zde plukovník hrabě von Stauffenberg se svými nejbližšími plánovali detaily atentátu na Adolfa Hitlera. V současnosti je bouda oblíbeným ubytováním nejen milovníků zimních sportů, ale i školních výletů nebo lyžařských výcviků.

Bouda Klínovka

V současnosti nejvýše položená farma v České republice. Původní bouda zde vyrostla v roce 1676. S rozmachem turismu začala bouda nabízet ubytování a oproti jiným stejně položeným boudám se zde žilo celoročně. Ve 20 století bouda 3x vyhořela a v roce 1970 do základů. Nový dech boudě dala až rekonstrukce v roce 2003, kdy byla po dlouhých letech otevřena veřejnosti.

Chalupa na Rozcestí

V nadmořské výšce 1349 m.n.m a na křižovatce 6 cest je chalupa oblíbenou zastávkou nejen turistů. Leží na nejstarší stezce Krkonoš "Slezská cesta" a zároveň na trojmezí obcí Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Strážné. Oproti ostatním poměrně mladá bouda byla postavena a veřejnosti otevřena v roce 1934.

Výrovka

Z Klínovky se trasa stáčí k Výrovce, jednomu z vrcholů této túry, který nabízí úchvatné výhledy na okolní hory.

Původně jednoduchý přístřešek z 18 století se díky výhodné poloze stal vyhledávaným cílem turistů a později i oblíbenou útulnou. Už v 19 století se zde prodávalo občerstvení a suvenýry (především pohlednice a tzv. fialový kámen). Bouda byla postupem času oblíbeným místem nejen financů, ale také zde byla vojenská výcviková základna a v roce 1938 zde byla zřízena četnická stanice. Do současné podoby byla bouda přestavěna v letech 1988 až 1990.

Návrat do Špindlerova Mlýna

Sestupujte přes Dlouhý důl a údolí Svatého Petra zpět do centra Špindlerova Mlýna, kde vaše túra končí.